Czym się żywią
Większość gatunków nietoperzy żywi się owadami, ale są również gatunki odżywiające się innym pokarmem.
Nietoperze żyjące w Polsce są owadożerne, zjadają też pająki i inne drobne stawonogi. Dzięki nietoperzom liczba latających nocą owadów, w tym komarów i szkodników upraw, jest ograniczona. Ciekawostką jest, że jeden nietoperz potrafi zjeść w ciągu nocy nawet kilka tysięcy komarów.
Dieta poszczególnych gatunków nietoperzy i sposoby pozyskania pożywienia różnią się od siebie. Ssaki te polują, chwytając ofiary w locie lub zbierając je bezpośrednio z powierzchni wody, ziemi, liści, pni drzew i ścian budynków. Jedne żerują na otwartej przestrzeni, inne wśród drzew lub, jak np. nocek rudy, krążąc nisko nad powierzchnią wody. Niektóre gatunki polują też z zasadzki. Ofiary chwytają w pyszczek albo zgarniają błoną skrzydłową lub ogonową, po czym podginają ją i sięgają po zdobycz zębami. Do podnoszenia ofiar z powierzchni wody używają też stóp.
W innych częściach świata można spotkać nietoperze żywiące się owocami, są też gatunki żywiące się pyłkiem i nektarem kwiatów. Ta grupa zwierząt ma kluczowe znaczenie dla wielu ekosystemów, w tym lasów deszczowych, a także dla ludzi i ich gospodarki. Kwiaty wielu tropikalnych roślin (np. bananowców) są zapylane głównie lub wyłącznie przez nietoperze.
Niektóre gatunki nietoperzy wyspecjalizowały się w polowaniu na drobne kręgowce, np. żaby, małe ptaki lub ryby, a w Ameryce Południowej występują trzy gatunki nietoperzy które odżywiają się krwią ptaków i ssaków.
Tekst opracowano na podstawie materiałów Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” oraz wydawnictw OTON „Poznajemy Nietoperze. ABC wiedzy o nietoperzach, ich badaniu i ochronie” i „Poradnik Ochrony Nietoperzy”.