Jak zimują
Nietoperze zapadają w stan głębokiego uśpienia, zwany hibernacją. Hibernacja polega na obniżeniu temperatury ciała i spowolnieniu procesów życiowych, jak oddychanie i praca serca. W ten sposób zużywają bardzo mało energii i mogą przetrwać do wiosny, korzystając z zapasów zgromadzonych w postaci tkanki tłuszczowej. Zimowy sen nietoperzy bywa tak głęboki, że trudno wówczas dostrzec u nich oznaki życia.
W klimacie panującym na terenie Polski sen zimowy nietoperzy trwa zwykle od października do marca. Zanim jednak zapadną one w stan hibernacji, muszą najpierw znaleźć sobie odpowiednią kryjówkę. Na miejsca zimowania wybierają różnego rodzaju podziemia, takie jak forty, bunkry, sztolnie, jaskinie, czy małe przydomowe piwniczki. Nietoperze zimują też w dziuplach, szczelinach budynków i w studniach. Preferują miejsca o wysokiej wilgotności, w których panuje stabilna i niska temperatura, ale nie spadająca poniżej 0°C. Podczas hibernacji nietoperze nie jedzą – piją tylko wodę, najczęściej tę, która skrapla się na ich futerku.
Prawdopodobnie właśnie konieczność spędzania znacznej części roku w stanie hibernacji ma decydujący wpływ na długość życia nietoperzy.
Tekst opracowano na podstawie materiałów Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” oraz wydawnictw OTON „Poznajemy Nietoperze. ABC wiedzy o nietoperzach, ich badaniu i ochronie” i „Poradnik Ochrony Nietoperzy”.