
Nie bądź obojętny wobec zwierząt. Reaguj!
Zwierzęta domowe, zwierzęta gospodarskie, a także zwierzęta dzikie – wszystkie to żywe, czujące istoty. Zarówno w stosunku do zwierząt dzikich jak i hodowlanych obowiązują zapisy w polskim i europejskim prawie, które mają na celu ochronę zwierząt, a ich łamanie zagrożone jest karą grzywny lub nawet więzienia. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 ro ochronie zwierząt stanowi, że „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” a „Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania”. Jeżeli jesteśmy świadkami łamania przepisów ochrony przyrody, przemocy wobec zwierząt lub posiadamy informacje o ich niehumanitarnym traktowaniu, reagujmy!
Gdzie zgłaszać przypadki złego traktowania zwierząt?
- Sytuacje niehumanitarnego traktowania zwierząt, łamania ich praw lub przepisów ochrony przyrody najlepiej zgłosić na policję. Wykrywanie przestępstw i wykroczeń, w tym tych popełnianych wobec zwierząt lub na szkodę środowiska naturalnego oraz ściganie ich sprawców to jedno z podstawowych zadań policji. Na stronach internetowych policji można znaleźć specjalne „Zielone Strefy”, w których znajdują się informacje i kontakty do zgłaszania przestępstw lub wykroczeń przeciwko zwierzętom lub środowisku naturalnemu. Aby zgłosić przestępstwo możesz też skorzystać z prostego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeśli jest wymagana natychmiastowa interwencja, skontaktuj się z najbliższą jednostką policji.
- O pomoc można się też zwrócić do właściwych miejscowo urzędów gmin lub organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt np. najbliższym oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
- Łamanie zakazów obowiązujących w lasach, np. niszczenie ptasich gniazd czy mrowisk, można też zgłaszać Straży Leśnej nadleśnictwa, na terenie którego doszło do złamania prawa.
Znalazłeś zwierzę potrzebujące pomocy?
- Informacje o zwierzętach potrzebujących pomocy jak np. bezdomne zwierzęta domowe lub zwierzęta ranne i chore, można przekazać urzędowi gminy, na terenie której zwierzę się znajduje. Gmina ma obowiązek opieki nad wszystkimi zwierzętami na jej terenie – domowymi i dzikimi.
- W przypadku zwierząt domowych możemy się też skontaktować z pobliskim schroniskiem dla zwierząt lub lokalną organizacją zajmującą się pomocą zwierzętom, a w przypadku zwierząt dzikich, najbliższym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt. Na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska znajduje się pełna Lista ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt.
Pamiętaj! Zanim udzielisz pomocy dzikim zwierzętom, upewnij się, że naprawdę tej pomocy potrzebują! Nie zabieraj zdrowych podlotów czy młodych saren z ich naturalnego środowiska. Więcej o tym, kiedy dzikie zwierzęta potrzebują pomocy można poczytać np. tutaj:
W sprawie dzikich zwierząt potrzebujących pomocy z terenu Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i jego otuliny można się też kontaktować z biurem Parku:
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
19-504 Żytkiejmy, ul. Szkolna 1
tel.fax 87 615 97 27
e-mail: pkpr@warmia.mazury.pl
Przydatne kontakty
- Zielona Strefa Policji Warmińsko-Mazurskiej
- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
- Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi
- Gmina Dubeninki
- Gmina Gołdap
- Schronisko dla Zwierząt Gołdap tel. 87 615 38 60
- Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Mikołajówce tel. 508 115 186, 87 56 81 010
- Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Maćkowej Rudzie przy Wigierskim Parku Narodowym tel. 87 56-32-540
- Nadleśnictwo Gołdap
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie
- Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami
- Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt – OTOZ Animals
Prawo
Podstawowym dokumentem w polskim prawie dotyczącym praw zwierząt jest Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 ro ochronie zwierząt.
Zapisy chroniące dzikie zwierzęta można znaleźć też m. in. w: Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody i Ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach .
W Polsce obowiązują również zapisy prawa europejskiego, jak np. zasady wprowadzone Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także Konwencją Waszyngtońską lub w skrócie CITES. Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi zwierzętami i roślinami, ich częściami i produktami pochodnymi. Więcej informacji o CITES można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska.